Altın Ayı ödüllü İranlı yönetmen tutuklandı

11.07.2022 12:11 Haber Deposu: AP 70. Berlin Film Festivali’nde, Sheytan Vojud Nadarad (Şeytan Diye Bir Şey Yoktur) isminde filmiyle Altın Ayı ödülünü kazanan İranlı yönetmen Mohammad Rasoulof tutuklandı.
Variety’nin haberine bakılırsa kendisi benzer biçimde yönetmen olan Mostada Al-Ahmad ile birlikte tutuklanan yönetmenin ‘The Man of Integrity’ filmi için verilen 1 senelik hapis cezasına istinaden tutuklandığı açıklandı.
Yönetmen için oluşturulan iki dava ise devam ediyor. İranlı ozan ve yazar Baktash Abtin’in ölümünü mevzu alan ‘Intentional Crime’ belgeseli, yönetmene oluşturulan dava sebeplerinden birini oluşturuyor.
SEYAHAT YASAĞI GETİRİLMİŞTİ
NTV’de yer edinen habere bakılırsa baskıcı rejimlerde kişisel özgürlüklerin ne denli mümkün olabileceğini sorgulayan Sheytan Vojud Nadarad isminde filmiyle Altın Ayı ödülünü kazanan yönetmen, geçtiğimiz yıl ulusal güvenliği tehlikeye atmak ve İslam hükûmetine karşı propaganda yapmak suçundan İran Devrim Mahkemesi tarafınca bir yıl hapis cezasına çarptırılmış, ek olarak pasaportuna el koyularak iki yıl gezi yasağı getirilmişti.
Tanrı Dağı’ndaki çığ anı kamerada

Son Dakika Haberler