Güneş ışığının erkekleri acıktırdığı ortaya çıkarıldı

Hakemli bilimsel mecmua Nature Metabolism’de piyasaya çıkan emek verme, güneşe maruz kalmanın düşünüldüğünden daha karmaşık tesirleri olduğuna dair dair artan kanıta bir yenisini ekledi.
Aşırı maruziyetin cilt kanseri riskini artırdığı biliniyor. Sadece son araştırmalar orta düzeyde maruziyetin kardiyovasküler hastalıklara ve öteki ölüm nedenlerine karşı korunmaya destek olarak averaj yaşam süresini uzatabileceğini gösteriyor.
Tel Aviv Üniversitesi’nden Prof. Dr. Carmit Levy ve meslektaşları, besin tüketimiyle ilgili ipuçları bulup bulamayacaklarını görmek için beslenme anketine katılan 3 bin katılımcının verilerini çözümleme etti.
GÜNDE FAZLADAN 300 KALORi İnceleme sonucunda yazları adamların daha oldukça besin tükettiği, hanımlarda ise bir değişim görülmediği ortaya çıktı. Bulgular, adamların bu zamanda günde fazladan 300 kalori aldığını gösterdi.
Araştırmacılar, mevzuyu daha çok irdelemek için adam ve hanım gönüllüleri, havanın açık olduğu bir günün ortasında 25 dakika süresince güneş ışığına maruz bıraktı.
Böylece adamların kanında “ghrelin” diye malum iştah artırıcı hormon düzeyinde artışın tetiklendiği görüldü. Hanımlarda ise aynı tesir gözlemlenmedi.
Fareler üstünde meydana getirilen deneylerde de benzer sonuçlar elde edildi. Ultraviyole ışına maruz kalan adamların daha çok yediği, yiyecek aramak için daha motive olduğu ve kanlarındaki ghrelin düzeyinin arttığı saptandı.
Dişi farelerde bu şekilde bir değişim tespit edilmedi.
KADINLARDA AYNI ETKİYİ YARATMIYOR
Independent Türkçe’deki habere nazaran araştırmacılar östrojen bu etkiyi engellediğini, bu yüzden de güneş ışığının hanımefendileri aynı şekilde etkilemediğini saptadı.
Levy, ghrelinin iştahı düzenlemenin yanı sıra vücut üstünde başka tesirleri bulunduğunu da açıkladı. Buna nazaran ghrelin, iltihabı azaltıyor ve kan basıncını düşürüyor.
Levy, “Ghrelin güneşe maruz kalma ve kardiyovasküler hastalıkların azalması arasındaki mekanik bağlantı olabilir” dedi.
Aston Üniversitesi’nde diyetisyen ve kıdemli öğretim görevlisi Dr. Duane Mellor ise makaleyi daha davranışlarında ölçülü yorumladı.
“Bu yazı, güneş ışığının ve ultraviyole ışığa maruz kalmanın erkeklerde kilo alımına yol açacağını iddia etmiyor” diyen Mellor, sözlerini şöyleki sürdürdü:
Grelin anti-inflamatuar etkilere haiz olduğundan, orta seviyede maruziyetin, kardiyovasküler risk ve inflamasyonun azalması şeklinde sıhhat yararlarıyla iyi mi bağlantılı olabileceğine dair bazı garip bilgiler sağlıyor.
En kırmızı festival: San Fermin’de 3 şahıs yaralandı

Son Dakika Haberler