İşkembe iyi mi temizlenir? İşkembe temizlemenin püf noktaları!

İşkembe iyi mi temizlenir? Sorusu her Kurban Bayramı’nda bilgileri dört gözle beklenen mevzular içinde yer ediniyor. Sağlığa oldukça yararlı olan işkembe, kemik erimesi problemi olan insanlara ilaç benzer biçimde gelir. Belli bir yaştan sonrasında ortaya çıkan kemik erimesine engel olmak için vücuda kolajen takviyesi yapmak gerekmekte, dolayısıyla kolajen takviyesi için en ideal seçenek işkembedir.
EVDE İŞKEMBE TEMİZLEMENİN PÜF NOKTALARI
İşkembeyi soğuk suyla sudan geçirin
Kaya tuzuyla ovun
İşkembeyi kirlerden arındırın
Beyaz sirkeyle sudan geçirin
Karbonatlı su yapın
Son kez paklayın
İşkembeyi dilimleyin
İŞKEMBE NASIL TEMİZLENİR? Ilk olarak güvenilir bir kasaptan yeni kesilmiş hayvan işkembesi almanız gerekmektedir. İşkembe yeni kesildiği ve taze olduğundan kolay temizlenebilmesi açısından 1 gece buzdolabında bekletmeniz gerekmektedir. İşkembenin içindeki kirli kısmı kendiliğinden ayrılır. Ondan sonra işkembeyi 5-6 kez soğuk suda yıkamanız gerekmektedir. Daha kolay temizleyebilmek için işkembeyi parçalara ayırabilirsiniz. İşkembe temizliğinin birçok değişik yöntemi vardır. İşkembe, karbonat yöntemiyle oldukca kolay temizlenebilmektedir.
Karbonat ile işkembe temizlemek için lüzumlu malzemeler:
Elinizin kokmaması için bir çift eldiven
4 litre su
1 çorba kaşığı karbonat
Almış olduğunuz büyükbaş ya da küçükbaş hayvanın işkembesi
KARBONAT İLE İŞKEMBE NASIL TEMİZLENİR?
Ilk olarak işkembeyi 5-6 kez soğuk suda iyice yıkamanız gerekmektedir. Sıcak suda yıkamayın şundan dolayı işkembenin üstündeki katman sertleşir ve temizlenmezi zor olur.
Geniş bir tencerede suyunuzu kaynattıktan sonrasında içine 1 çorba kaşığı karbonat ekleyip karıştırın.
İşkembeyi kaynayan karbonatlı suda 2-3 saniye gezdirin ve çıkarın. Oldukca fazla bekletirseniz sertleşir.
Sudan çıkardığınız işkembeyi gererek üstündeki tabakayı sıyırın. Bu işlem sizi oldukca uğraştırmaz esasen kendiliğinden çıktığını görmüş olacaksınız.
Sıyırdığınız işkembeyi bolca suyla sudan geçirin.
Almış olduğunuz işkembenin hangi hayvandan olduğu temizleme açısından mühim değildir. Dana işkembesi de bu yolla kolayca temizlenebilmektedir.
Kaya tuzu ve sirke ile işkembe iyi mi temizlenir?
İşkembede bulunan tüm yağları ve işkembe olmayan her şeyi ayırın.
Ayırdığınız işkembeyi kaya tuzu ile ovalayıp sirke ile durulayın.
İşkembenin tüm pislikleri gidene kadar kayatuzu ve sirke işlemini tekrarlayınız.
İşkembe yüzeyini keskin bir bıçakla ayırdıktan sonrasında kalan kısmı bolca suyla yıkayınız.
İŞKEMBE KOKUSU NASIL GİDERİLİR?
İşkembe yapmak isteyenler genel anlamda işkembe temizleme ve işkembe kokusundan şikayetçidirler. İşkembe, karbonat ile iyi mi kolay temizlenebiliyorsa, elinizdeki ya da evimizdeki kokuyu da kolayca giderebilir. Bir kaba 4 yiyecek kaşığı karbonat ve 4 yiyecek kaşığı su koyup ortamdaki işkembe kokusunu kolaylıkla giderebilirsiniz. Elinizdeki kokuyu gidermek için de elinizi koku gidene kadar kabın içinde bekletebilirsiniz.
Karbonat haricinde elinizdeki ya da evimizdeki işkembe kokusunu gidermek için süt yada sirkeyi de aynı şekilde kullanabilirsiniz. Sütün yağlı olması kokuyu daha acele giderir. Sirke kokusunu sevmeyenler ise minimum kokan elma sirkesini tercih edebilir.
 

Son Dakika Haberler