SON DAKİKA: Bakan Akar: Münbiç ve Tel Rıfat’tan tacizler var

Ulusal Müdafa Bakanı Hulusi Akar, beraberindeki Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile sınır hattındaki araştırma ve denetlemelerine devam ediyor.
Dağlıca’daki Şehit Piyade Kurmay Yarbay İlker Çelikcan Hudut Tabur Merkezinde sahadaki son duruma ilişkin informasyon alan Akar, Irak ve Suriye sınır hattı ile sınır ötesinde görevli birliklerin komutanları ile video konuşma toplantısı düzenledi.
“TERÖR BELASINDAN KURTULUNCAYA KADAR BU MÜCADELEYİ SÜRDÜRECEĞİZ”
Sıkıntılı hava ve arazi şartlarında büyük kahramanlık ve fedakarlık gerektiren operasyonları başarıyla yerine getirmeye devam eden birlikleri kutlama ederek sözlerine süregelen Akar, “Son olarak terörist etkisiz hale getirilinceye, asil milletimiz, 85 milyon vatandaşımız terör belasından kurtuluncaya ve sınırlarımız tam olarak itimat altına alınıncaya kadar bu mücadeleyi sürdüreceğiz” diye konuştu. Suriye’nin kuzeyinde son dönemde artan terörist saldırılara dikkati çeken Akar, “Bilhassa Münbiç ve Tel Rıfat’tan bazı tacizler başladı. Bunlara karşı terörist hedeflere tereddütsüz olarak her türlü müdahaleyi yaptık, hayata geçirmeye devam edeceğiz. Teröristleri etkisiz hale getirmek için yapılması ihtiyaç duyulan ne var ise yapmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.
“7 YILDA 35 BİN 268 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ”
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin tek hedefinin teröristler bulunduğunu bir kez daha vurgulayan Akar şöyleki konuştu:
“Öteki ülkelerin, dostlarımız ve müttefiklerimizin de mevzuya objektif şekilde bakmalarını, duruşlarını ve durumlarını buna bakılırsa düzenlemeleri icap ettiğini her fırsatta anlatmaya devam ediyoruz. Onların eylemleri ve söylemleri de bir anlamda samimiyetlerinin göstergesi olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri haiz olduğu olanak ve kabiliyetleri, üstün moral ve motivasyonu ve tecrübesi ile verilecek her türlü görevi hayata geçirmeye hazır. Bu mevzuda azimliyiz, kararlıyız, buna da muktediriz.”
Terörle mücadelenin artan azim ve kararlılıkla devam ettiğini vurgulayan Akar, “24 Temmuz 2015’ten bugüne dek 35 bin 268 terörist etkisiz hale getirildi. Suriye’nin ve Irak’ın kuzeyinde yıl başından bu yana kadar ise 1999, Pençe-Kilit Operasyonu’nda ise 277 terörist etkisiz hale getirildi. Teröristlerin inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam ediyoruz” dedi.
TÜRKİYE’NİN “KOLAYLAŞTIRICI” ROLÜ
Tahıl yüklü gemilerin Ukrayna limanlarından tahliyesi mevzusunda oluşturulması planlanan “tahıl koridoru”na ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “besin krizinin” çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik emekler ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin pozitif geliştiğini aktardı.
Türkiye’nin taraflarla temaslarını sürdürerek “kolaylaştırıcı” rolünün gereklerini yerine getirmeye devam ettiğini aktaran Akar, “Milyonlarca ton tahıl Ukrayna limanlarında bekliyor. Hem Rusya hem Ukrayna hem de BM temsilcisi ile görüşüyoruz. Dörtlü görüşmelerle oradaki milyonlarca ton tahılın ve öteki besin malzemelerinin uygun şekilde planlanan adreslerine gitmeleri için elimizden gelen katkıyı sağlıyoruz. Gelecek günlerde bu mevzuda bazı gelişmeler olmasını bekliyoruz” dedi.
İnsani yardım ve tahliye görevi için gittiği Ukrayna’da hava sahasının kapatılması sebebiyle kalan Türk Silahlı Kuvvetlerine ilişik iki nakliye uçağına ilişkin de açıklamalarda bulunan Akar, “Taraflarla yoğun görüşme trafiğimiz var. Gelecek günlerde o mevzuyu da emniyetli şekilde çözmek için çalışıyoruz” dedi.
Sözlerinin sonunda şehitlere rahmet, gazilere şifa dileklerini ileten Akar, personelin bayramını da kutladı.

Son Dakika Haberler